Samooplodnění na dosah

Naprosto výjimečně začínám článek a mám naprosto jasno, o čem budu psát. Uvažovala jsem i nad jinými názvy: „Sen všech mužů – ojeď se sám” a nebo „Jak vyjebat s radikálním feminismem”. Ale protože jsem slušná holka a kromě psychotickejch feministek mě rozčilujou i obyčejní šovinisti, držela jsem se při zemi. Je to tak, dámy a pánové. Víceméně přesně dvacet let po narození ovečky Dolly stojíme na prahu rozmnožování za použití pouze jednoho jedince, zato bez klonování, bez brutální degenerace, zato s masivním etickým problémem.

A teď jak to bylo doopravdy. Prozatím jsme se domnívali, že splodit potomka se dá jedině vajíčkem, do kterýho se šoupne spermoň. Enemže se vokázalo, že by možná stačilo smíchat dohromady spermii s obyčejnou kožní buňkou, nebo jinou obyčejnou buňkou. Těch speciálních je škoda. Jo a teda zatim se to zkoušelo jenom na myších buňkách, ale to nebude takovej rozdíl, jak naznačoval už tehdá Robert Burns. Objev je to vskutku parádní, protože byste tak mohli mít dítě, i když jste gay a váš kluk je taky.

Nemělo by se ale zapomínat na ženy, i když je to pochybnej druh. Když žena přijde o vajíčka, což se může stát a stává se to, už nikdy nemůže mít vlastní bejby. Tato nová technologie by však umožnila mít děti i těmto ženám, stačí jen, aby měly kůži! Dokonce by to mohlo ulehčit i koalám a jinejm zdegenerovanejm druhům, který jsou příliš líní na to, aby se rozmnožovali (i.e. Zita Černá).

Jediná škoda je, že zatim nikdo neví, jestli to bude fungovat. Podařilo se však tímto způsobem vypěstovat třicet malých myšecích embrií, což je podle autorů experimentu přibližně čtvrtinová úspěšnost. Jasně žádnej zázrak, ale klonování nikdy lepší úspěšnosti nedosádlo, většinou tak kolem deseti procent. Pro ujasnění, klonování je šoupnutí DNA do vajíčka, zatímto tým z University of Bath se snaží nacpat spermii do DNA. (Btw, věděli jste, že ovečka Dolly byla klon jenom tak napůl? Měla totiž dvě matky – jedna dala vajíčko, druhá poskytla DNA.)

Takže to vlastně je svého druhu klonování, ale může být ryze samčí a nemůže být ryze samičí. Naděje pro transky? Nemyslim si, správná transka totiž naději nemá v Bath, ale jedině v Thajsku. Ale koalové to jistě ocení. A já to oceňuju, protože I fucking love science.

Další moje články na podobná témata:
Jsem typický člověk
Jak si zmrazit spermie

12 komentářů: „Samooplodnění na dosah

 1. Další zajímavý článek!
  Zajímalo by mě, jak to máš s muži a ženami. Když teď procházíš proměnou, jakou roli hraje přitažlivost k danému pohlaví? Líbí se ti víc ženy nebo muži a nebo to prostě nereříš. Jestli bys na to napsala článek určitě potěšíš hodně čtenářů! A pokud jsi o tom už psala, tak se předem omlouvám a článek si najdu 🙂

  Přeji krásný den!

  To se mi líbí

 2. Dolly není klon napůl. Klon je klon. Podstatná je ta dna od jednoho rodiče. Ne že se to pak šoupne do nečí dělohy. To samý ten gay pár bez funkční dělohy se můžou klouzat. Na vymření feministek to nestačí. Zato lesby se tak mužů zbaví. Aspoň tuším že myši už nějakou lesbickou epizodku končící porodem v laboratoři měli.

  To se mi líbí

  1. No nevim, pod klonem si každej (dle mýho názoru) představí identickou kopii původního jedince, do čehož měla Dolly hooodně daleko. Ono teda ani při pravym klonování nevzniká identická kopie (budu si rovnou oponovat sama, protože je mi jasný, že by ten argument přišel stejně), ale rozhodně v tom nefiguruje druhej živočich.

   To se mi líbí

   1. U dolly se použilo
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nuclear_transfer
    Z třech fuligurujících je podstatná ovce A, jejíž DNA se vložila do prázdného vajíčka ovce B. A ovce C to akorát donosila.
    Dolly má DNA pouze ovce A. Je jejím klonem. Ne úplně identickým. Ani jednovaječná dvojčata nejsou úplně identická.
    Ve vajíčku žádný jádro, DNA nezbylo. Ovce B a C jsou jen technický prostředek.

    To se mi líbí

   2. No koukám, že argumentace mě samé se sebou nebyla k ničemu, každopádně já interně považuju za klonování, když se z jednoho jedince udělá minimálně jeden stejnej. Ne že se smíchaj tři a na miliontej pokus to náhodou (!) vyjde. Jinak samozřejmě vim, jak Dolly vyrobili, ostatně jsem to napsala v článku, ne?

    To se mi líbí

   3. Klonování vs paternogeneze
    Klonování je, že klon má dna jen jednoho vzoru.

    Mě samé se sebou je podmnožinou klonování. To je paternogeneze. Kdyby jste byla třeba varanice komodská, tak by jste to taky uměla sama. Bez samce maj potomci jen DNA matky, clony, nejsou úplně identická, protože geny se různě zapínají v závislosti na prostředí.

    Dolly by šla naklonovat jen s jednou ovcí. Dna je jen jedna žádné 3 ovce se nemíchají. Ta co to vrhla je jenom náhradní matka. Srovnej neploné páry a náhradní mateřství. Vajíčko se oplodní spermií a celé se to šoupne do něčí dělohy. Ta co rodí nemá s dítětem žádnou společnou DNA.

    Kdyby klonovaly berana tak prostě ovcí potřebují. Skouší klonovat mamuta. Odnosit by to musela slonice, mládě bude furt mamut nesmíchá se se slonem.

    To se mi líbí

 3. Taky jsem to četla…problém pro nás transgender ženy je pořád v tom, že ke splození je nutné mít dělohu. A tu my nemáme, nemají ji ani gayové, proto nějak nechápu, proč se tenhle výzkum objevil zrovna na LGBT webech.

  Jinak pomoc ženám s nízkým počtem vajíček je docela problém, po 40letech věku je možnost otěhotnění už někde na 5%, tj. každý 20 nechráněný styk. Některým se už mít dítě bez reprodukční medicíny ani nepovede.

  To se mi líbí

  1. Tak já osobně jsem to nenašla na žádný LGBT stránce, ale tu spojitost chápu. Děloha se dá transplantovat nebo simulovat a je jenom otázka času, kdy budou výsledky uspokojivý. (Kromě toho tu zprávu považuju za dost jaw-dropping pro jakejkoli blog, nejenom LGBT, za kterej já tranZITU stejně nepovažuju.)

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s