Alters – první transgender komiks

Je to tady! AfterShock Comics vydává první komiks, v němž je hlavní superhrdinkou transholka. Jasně, má to svoje mouchy, teda konkrétně tu zápletku jsem už někde viděla, ale přesto to stojí za bližší prozkoumání. „Alters”, jak se bude titul jmenovat, začne vycházet v září a stojí za ním Paul Jenkins a výtvarnice Leyla Leiz a Tamra Bonvillain (fakt parádní jméno, když kreslíte komiksy). Ostatně ani AfterShock Comics neni žádný trapný studio – jeho zakladatelé Joe Pruett a Mike Marts původně pracovali v Marvelu.

Mey Valdivia Rude, editorka magazínu pro gay ženy všeho druhu Autostraddle (maj tam super recepty, mimo jiné), tvrdí, že: „pozitivní reprezentace v médiích je veledůležitá … Vzhlížíme k superhrdinům, ale pokud nemáme žádného, ke kterému bychom mohli vzhlížet, můžeme se pak cítit, jako kdybychom sami hrdinou být nemohli.” No, já si teda nemyslim, že mutantka se superschopnostma je tak docela někdo, s kým bych se mohla ztotožnit, ale chápu její pointu.

Taky s Mey Rude souhlasím v tom, že je správně, že se výroby účastní trans výtvarnice Bonvillain. Chtělo by se mi namítnout, že Paul Jenkins, jakožto chlap skrz naskrz, by nemusel mít náhled, ale on ho nejspíš má, protože těch transgender lidí, se kterýma spolupracoval při psaní Alters, jsou podle všechno spousty. Vážně by se mi líbilo, kdyby taky jednou vyšlo nějaký umění, který má i jinou zápletku, než jenom jak těžký to transky maj. Tenhle můj požadavek splnil zatím jenom seriál Hit and Miss, kde byla tranzice až na druhym místě za kvalitním kriminálním příběhem. Takže držim palce Alters.

  • Než se začneme hádat o tom, jestli jsou Alters opravdu prvním komiksem s transhrdinou, předesílám, že se tomuto tématu budu věnovat podrobněji v dalších článcích. Buďte trpěliví 😉 Za inspiraci děkuju Transparent Prague.

U článku z minulého týdne jsem nakousla, jak si hrajeme na tolerantní zemi, ale přitom jsem v tomhle ohledu zoufalci. Aktuálně.cz přineslo zprávu, ve který tvrdí, že homosexuální páry mohou uzavřít manželství několika desítkách radnic, zatímco běžnou svatbu můžete mít kdekoli, kde je matrika. A těch je asi tak stokrát víc. Dále, registrace není obřad – pokud chcete před někým skládat slib, může vás to stát taky několik tisíc. Nejvíc homosexuály ale vosírá asi Děčín – ten registruje jenom během úředních hodin, to znamená cca pět hodin v týdnu. (za info děkuju PROUDu)

Zkrátka a dobře, ještě nás čeká spousta práce. Kdyby vás něco zajímalo, ať už k tématu nebo na kolik stupňů se griluje krkovička, neváhejte mi napsat. To nejmenší, co můžeme udělat nyní, je dát o sobě vědět, takže se sejdeme letos na Prague Pride. Do tý doby čus pičus.

2 komentáře: „Alters – první transgender komiks

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s