Proč nejsou všichni lidi queer (druhá část)

Už druhý den ráno po jeho zveřejnění jsem dostala překvapivé množství zpětné vazby na první část článku o pojmu queer. Jestli se vám to nechce číst, pokusim se to shrnout: na Get Real psali, že se málokdo dobrovolně označí jako queer, protože:

 1. nikdo pořádně neví, co to znamená, a
 2. celej život nám do hlavy vtloukaj, že seš buď holka nebo kluk, a konečně
 3. je zkrátka psychicky příliš náročné se nimrat ve své duši, zvlášť pokud máte pochybnosti o tom, jestli jste „normální“ a jestli vás ti „normální“ mezi sebe vezmou.

Já ten článek částečně přeložila, částěčně parafrázovala a částečně komentovala. Někdo mi na to řek, že se mi to moc povedlo, někdo se mnou (a autorem originálu) souhlasil, že queer je pojem k ničemu, a někdo se rozčiloval, že queer je super a já jsem kunda, co tomu vůbec nerozumí. Chtít po lidech, aby respektovali můj názor, to bych asi chtěla moc. Ale než do mě začnou jebat, mohli by si aspoň přečíst, že článek má dvě poloviny a tady je jeho závěr.

Teď teprve autor originálu píše, že identita není není něco, co ze sebe člověk musí dolovat. Není možné „zjistit“, jaká je vaše identita, stejně jako pro ni nemůžete najít důkazy nebo argumenty. Není to tak docela vlastnost, jako spíš pocit. A upřímně ani já si nemyslim, že by se někdo budil s pocitem, že je queer. Je pravda, že jsme se jakožto společnost ještě nedokázali oprostit od diskriminace na základě pohlaví. Z toho důvodu nečekám, že se někdy dožiju toho, že nikdo nebude mít kecy na to, co cítím. A to o sobě řikám, že jsem trans! Co víc byste si mohli přát?

Nějakej se nevyžívám v tom, abych lidi okolo sebe mystifikovala ohledně svý identity. Prostě nejsem obyčejná holka, pokud tě to vážně zajímá, poslechni si o mě víc než jenom neurčité „jsem queer“. To je samý neutrois, intergender, agender, bigender, pangender nebo dokonce „two-spirited“. Děláte si ze mě srandu? To je jako když si nějaký garážoví zoufalci snažej vymyslet pro svoje umění novej vlastní žánr, ale ve skutečnosti hrajou prostě sračky. (Teď jsem zvědavá, kdo tohle přirovnání vezme doslova a osočí mě z arogance a normcoru.)

Proč proboha musí každej mtít nějakou kategorii? Kam až to půjde? „Gay“ bylo původně slovo pro někoho, kdo není prostě hetero. Ale pak se od „gay“ komunity odštěpily další a další skupinky a dneska máme zkratku LGBTIQ+. Zkratka o sedmi znacích? Vážně? Takhle chceme zabedněnejm heterákům usnadnit orientaci v našem problému? Tak to se pak nedivim, že se naše snahy míjí účinkem.

Pro další čtení se mrkněte na tenhle článek na Facebooku. (děkuju autorce za inspiraci)

5 komentářů: „Proč nejsou všichni lidi queer (druhá část)

 1. Tak ono nejde jaksi jen o heterosexuály. Už jsem potkala i translidi, kteří byli přesvědčeni, že správná transžena musí nenávidět svůj penis a chtít se ho zbavit, zažila jsem mezi homosexuály bifobii/panfobii, ne každý gay či lesba jsou přátelští k nebinárním lidem…

  Liked by 1 osoba

  1. Takoví lidé si jsou hlavně nejistí svoji identitu a nějak se naučili, že odpor k penisu je při projevech transsexuality to hlavní a tak to všem dokazují :)) To samé z bifobii/panfobií – nejvíce s tím mají problém lidi, kteří měli delší dobu heterosexuální vztahy.

   To se mi líbí

 2. skusím to okomentovat s první částí dohromady.
  – spektrum != rovnoměrné rozložení. To se zmiňuje už v článku. Já bych to napsal ještě ostřeji. U přírodní jevy, veličiny většinou bývají spojitý, ale rovnoměrné rozložení ke IMHO obrovská vzácnost. Většinou když se řekne „normální rozdělení“ tak se myslí Gaussova křivka. Eventuálně  splácanina několika křivek.
  – naše metody na výzkum mozku jsou dost humpolácké. Ale u pitvy se dají najít oblasti mozku, kde se liší počty neuronů podle genderu a ne podle reprodučního pohlaví. a co je v tomto kontextu zajímavé, zas je tam něké pásmo, a ty pásma se překrývají.  Není tam vypínač F/M- 0/1.
  – například 3leté dítě AFAB zcela jasně ví, že je kluk i když mu všichni tvrdí opak. Jak se dá tohle vysvětlit jinak než biologicky. Freudem a závistí penisu? Vážně? Prostě má to štěstí štěstí/smůlu, že má gender zadrátovaný zcela jasně do jedné polohy.
  -Holka na holky v pánským. To zas pleteme gender, orientaci a genderové stereotypy.
  Z butch lesby neudělají kalhoty muže, stejně jako ze mně neudělají šatičky ženu.
  -„jsem dost trans“ to záleží, jestli chcete být trans nebo ženská, ;)) sry malý rýpnutí.
  -právě ti queergender lidé (ne všichni ) by měly/mohli dokázat žít v různých genderech/genderových rolích aniž by to nutně byla lež a/nebo měli dysforii. Velikost dysforie asi není úplně špatné vodítko toho jsem transgender. Zas lidé zvládají situace různě. Někdo se sesype když mu měšťák dává pokutu za parkování a jiný dělá krtka v CIA.
  -Se vám nelíbí zastřešení Queer a když se to začne štěpit tak je to taky blbě ;))

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s