Transorgány

V posledních dnech dorazila na naše facebookové zdi (nebo jak se to teď vlastně jmenuje) úchvatná zpráva, že se nějakejm doktorům podařilo oživit mrtvé srdce. Sen se stal realitou! Teďka stačí jenom vykopat mrtvolu, která ještě nezačala hnít, vykuchnout srdíčko, na chvilku ho ohřát v kouzelný troubě a je vystaráno. Našli jsme lék na lidskou smrtelnost?

Soráč, že vám prasknu bublinu, ale ne. Není tomu tak. Mrtvý srdce je mrtvý a už nikdy nebude živý. Smrt je totiž ze své definice nemoc, která poškodila tkáň tak moc, že se už neobnoví. Už nikdy. Proto můžeme zažít mozkovou smrt, stav, při kterém je mozek úplně v prdeli, ale tělo funguje za pomoci přístrojů. Z takovejhle lidí se většinou vyndavaj srdce a dávaj se do lidí, kterejm to jejich vypovídá službu.

Společnost TransMedics (chválim toho, kdo si ji pojmenoval) skutečně vyvinula přenosný přístroj jménem Organ Care Systém, do něhož zavřete ZDRAVÉ srdce a ono zůstane zdravé ještě několik hodin. Zatímco dřív se srdce převážela v krabičce, kde díky téměř mrazivým teplotám vydrželo použitelné maximálně šest hodin, v OCS je hezky v teplíčku (jako v těle) a dokáže si vesele tlouci až celý den!

To kouzlo spočívá v tom, že se srdce udržuje živé (vidíte to, jo? Živé, ne oživlé) díky teplotě, roztokům, napojení na EKG, angiogram a echo a především na dostatečně velkou zásobárnu krve. Tolik k pokroku medicíny. Už to budou tři roky, co se Švédům podařilo transplantovat dělohu a umožnit tak ženě, jež se narodila bez ní, odnosit vlastní miminko. (Tyhle severský země byly vždycky celkem trans-friendly, viz Dánská transka.)

Cavitation_bubble_implosion
No a v kloubech to funguje přesně naopak, od čtyřky k jedničce.

A ještě jedno polomedicínské ponaučení na závěr. Když si prokřupáváte prsty, cvaká to v nich, protože je tam plyn. Ale nikam neutíká, jak by si mnozí mohli myslet, vaše tělo totiž není propan-butanová láhev. Při tom cvaknutí vznikne bublina, která (pravděpodobně, vědci úplně neví) udržuje kloub ve správné pozici. Používáním kloubu se ale bublina rozpadá na mikrobublinky, a proto je nutné čas od času kloub zmáčknout, vytvořit podtlak a vynegerovat tak jednu velkou bublinu. Pokud to vysvětluju jako idiot, mrkněte sem.

A to je pro dnešek všechno, prostě jsem měla chuť vypsat se ze své novoroční deprese a zároveň nepsat o sobě. Tak se mějte hezky, křupejte si klouby (neni z toho arthrosa, potvrzeno) a uvidíme se brzy!

Vaše Zita :-*

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s