Taková normální rodinka

Radujme se! Diane Rodriguez z Ekvádoru si asi před měsícem tweetla, že se právě stala matkou. To by eště nebylo tak divný, akorát že Diane je transka. Takže nemůže mít děti, žejo. Jenže její přítel Fernando Machado (narozen ve Venezuele) je transkluk, co si nenechal udělat operaci. Takže tušíte správně, to pan otec nosí mímo ve svém lůně. Všechnu tuhle zmatenost podporují mnou již zmíněné liberální jihoamerické zákony. Jedině tak je totiž možné, že známá aktivistka Diane má stále pánskou a Fernando dámskou občanku. A zjevně ještě něco jinýho.

Fernando Machado a Diane Rodrigues
„Dokážeme nejlépe připravit naše dítě na diskriminaci,“ tvrdí pár na Perú21.

Na tuhle zprávu jsem poprvé narazila na překvapivě funkčním a estetickém indickém zpravodajském serveru Manorama Online, takže tenhle příběh očividně doslova obletěl celej svět. Manorama cituje Diane: „Církev pořád kritizuje homosexuály za to, že adoptují děti, takže by bylo protichůdné kritizovat nás za to, že jsme počali naše dítě přirozenou cestou.“ Svatá pravda, mám z těch dvou chuť na sex.

Je třeba podotknout, že většina zločinů páchaných na transsexuálech se děje na poměrně malém území jihoamerických států. Jasně že vám Česká republika přijde bezpečná, když tu žije míň lidí než v São Paulu. Ale pořád je tu Čína a i tam je kriminalita páchaná na translidech nižší. Tato situace je právě tolik paradoxní vzhledem k tomu, jak moc svobodomyslné jsou ony zákony. Dovolím si to teď trochu shrnout.

 • Argentina: Vláda garantuje bezplatnou péči o transsexuály. Ano, včetně hormonální terapie i SRS. To je lepší než Spojený státy.
 • Kolumbie: Ke změně pohlaví (a tedy samozřejmě i jména) stačí jenom přijít na úřad a usmát se na úřednici. Jako fakt, bez papíru, že jste nemocný na hlavu.
 • Chile a Urugay si před nedávnem tady přestaly vynucovat změnu pohlaví rozřezáním pohlaví. Bolívie, Brazílie, Ekvádor a Peru to pořád ještě vyžadujou, ale aspoň je to možný.
 • Venezuela: To je kapitola sama pro sebe. Od roku 2009 je možné nechat si změnit jméno, ale ne pohlaví. AS / COA však uvádí, že i tohle je poněkud problematický, aniž by už ale uvedla, kde to vázne.

 A to mi připomnělo, že bych chtěla vytvořit nějakou databázi zákonů týkajících se transsexuality, jenom si nejsem jistá, jestli to není zbytečná práce. Něco podobnýho, ale s poměrně závažnými nedostatky už vytvořili na Transrespect versus Transphobia. Mám to dělat?

4 komentáře: „Taková normální rodinka

 1. Jak může být někdo nekompletní ženská nebo dokonce těhotnej chlap a necítit se blbě? Já bych se cítila doost blbě, možná dokonce zrůdně.. áááá to bych nedala x) Takhle rozkouskovat znaky pohlaví na cucky a brát je po jednom 😀
  A ty zákony určitě sepiš, myslím si, že to nebude na škodu a určitě si to tu rádi přečteme 🙂

  To se mi líbí

  1. Dle mýho názoru by asi byli radši, kdyby byli „kompletní“, jak říkáš, ale tak daleko jsme se v medicíně pořád ještě nedostali. Podívej, když si usekneš malíček, tak taky nejsi kompletní, ale někdo je holt takovej borec, že se s tim vyrovná. Mně by chyběl. Jenže pak jsou části těla, který by mi fakt nechyběly, no 😀

   To se mi líbí

  2. No protože seš – nebo se asi nejvíc blížíš tomu, čemu se tak říká – cis-holka. Spokojená ve formě, v jaké se narodila, připadá ti to takhle kompletní a správné. Zita se chce svýmu ideálu co nejvíc přiblížit, ale rozhodně to tak není u všech. Někteří lidi prostě chtějí být napůl to a napůl zase ono, něco mezi, nic, vypadat jako ženská a přitom mít mužské pohlaví, vypadat jako muž a přitom mít ženské pohlaví – a jedině tak a v ten moment se cítí kompletně. To je hrozně omezující, vnímat pohlaví jako něco pevně určeného a definovaného.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s