Coming out před mámou

Dvacátýho devátýho prosince si moje máma všimla, že mám oholený nohy. To se stalo poté, co jsem domů mnohkrát přišla s nalakovanýma nehtama, nesčetněkrát s linkama na očích a po deseti letech nošení dámských kalhot. Večer jsem si ji zavolala do svého pokoje a vyzvala ji, aby si sedla ke mně na postel a zašeptala jsem: „Víš, jak ses mě nedávno ptala, jestli nemám nějakej sexuální problém?“ To se skutečně stalo. Dodneška nevím, jestli jí moje chování už přišlo podezřelý nebo jí prostě něco přeletělo přes nos.

„Tak já ho mám,“ pokračovala jsem. „Už strašně dlouho chci bejt holka. Žít jako holka.“ Zeptala se mě: „Jako nosit šaty a líčit se?“ snad v naději, že to budou jenom reverzibilní změny, ale nedala jsem jí šanci, chci do toho jít naplno. Ostatně, jak jsem již řekla, tuhle fázi už mám za sebou, z toho čtvrt roku oficiálně. Zeptala se mě, jestli je poslední, kdo to neví. Říct to takhle, by vyznělo blbě, tak jsem to obrátila a ujistila ji, že z rodiny je první. Srdce mi bušilo tak, že se musela třást celá postel.
„A co s tim budeš dělat?“
„Půjdu v lednu k doktorce a uvidíme, jak daleko to pude…“
„To si budeš chtít nechat dát pryč penis? Taková škoda…“
„To asi fakt nemá smysl řešit teď,“ utěšovala jsem ji a chytla ji za ruku, protože jsem tak trochu chtěla, aby to ona udělala mně. „Já vim, žes dycky chtěla mít kluka.“ Pamatuju si, jak mi vyprávěla, že v porodnici, když se jí ptali, jaká má vybraná jména pro děti, odpověděla jenom Jan. Na otázku „a co když to bude holka?“ odpovídala s úsměvem, že ví, že budu kluk.
„Ale tak měla jsem kluka pětadvacet let, to stačí,“ odpověděla mi shovívavě. Věděla jsem, že zas tak vyrovnaná s tím nebyla, ale rozhodně jsem nevěděla, co na to mám říct.
„Takže se nezamiluješ do holky?“ „Ale jo.“ „A do kluka?“ „To asi ne.“
„No akorát je blbý, že to na tobě bude vidět. Že kdybys byl prostě gay, tak nikdo nic nepozná.“ Měla pravdu. Je to blbý. Nechtěla jsem jí zatěžovat informacema o plastický chirurgii, která dokáže zázraky ihned a nemožné na počkání.
„Tak já to jdu nějak strávit,“ řekla a šla si nalít víno.

Zapsala jsem si tuhle historku, abych na to nikdy nemohla úplně zapomenout. Až se mě někdo zeptá, jak proběhnul můj coming out, budu mít co odpovědět. Až se mě jednou někdo zeptá, jestli bych neměla radu, jak to rodičům šetrně sdělit, budu mít co odpovědět. Neměla. Moje máma je naprosto unikátní a s nikym jinym takovejhle rozhovor nemůže proběhnout.

1 komentář: „Coming out před mámou

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s